Individuella Svenska mästare

Spårvägens individuella Svenska mästare

Närmare 200 personer har blivit individuella Svenska mästare för Spårvägen. Här presenteras några av alla dessa idrottshjältar. Ambitionen, men inte löftet, är att presentera en individuell SM-guldvinnare varje vecka, helst någon som finns med bland de tio nya, eller snarare gamla, SM-guldvinnarna som presenteras på SM guld nr 1-841. På SM-guldvinnare på youtube hittar du länkar till youtube-filmer med några av Spårvägens alla SM-guldvinnare.

Hittills presenterade SM-guldvinnare:

31 juli 2021: Daniel Ståhl, friidrott
25 juli 2021: Christian Kraft, tyngdlyftning
18 juli 2021: Niklas Arrhenius, friidrott
11 juli 2021: Stina Sundström, tyngdlyftning
4 juli 2021: Eddy Bengtsson, brottning
27 juni 2021: Flo Jonsson, friidrott
15 juni 2021: Reza Madadi, brottning
8 juni 2021: Mattias Sunneborn, friidrott
1 juni 2021: Martin Lidberg, brottning
1 juni 2021: Andrus Klaar, friidrott
25 maj 2021: Henrik Skoog, friidrott
25 maj 2021: Johan Possman, cykel
18 maj 2021: Mattias Persson, friidrott
18 maj 2021: Tommy Johansson, cykel
11 maj 2021: Roger Säll, brottning
11 maj 2021: Jonas Åkesson, simning
4 maj 2021: Malin Lindgren, cykel
4 maj 2021: Maria Richtnér, friidrott
27 april 2021: Peter Aronsson, simning
27 april 2021: Tobias Marklund, simning
20 april 2021: Mikael Appelgren, bordtennis
20 april 2021: Jennie Åkerberg, friidrott
13 april 2021: Björn Falkland, tyngdlyftning
13 april 2021: Henrik Värendh, friidrott
6 april 2021: Louise Jöhncke, simning
6 april 2021: Johnny Jönsson, friidrott
30 mars 2021: Jimmy Samuelsson, brottning
30 mars 2021: Idris Ibrahim, friidrott
23 mars 2021: Patrik Johansson, friidrott
23 mars 2021: Lena Eriksson, simning
16 mars 2021: Fredrik Rosenholm, simning
16 mars 2021: Jonny Petrén, friidrott
9 mars 2021: Marika Johansson, friidrott
9 mars 2021: Patrick Thavelin, friidrott
2 mars 2021: Anders Holmertz, simning
2 mars 2021: Anders Szalkai, friidrott
23 februari 2021: Pernilla Pettersson, bordtennis
23 februari 2021: Roger Lundholm, brottning
16 februari 2021: Per Berglund, simning
16 februari 2021: Kent Larsson, friidrott
9 februari 2021: Åsa Carlsson, friidrott
9 februari 2021: Sandor Csergö, brottning
2 februari 2021: Michael ”Roddarn” Andersson, cykel
2 februari 2021: Mikael Andersson, friidrott
26 januari 2021: Jeanette Pettersson, simning
26 januari 2021: Kerstin Göransson, friidrott
19 januari 2021: Juhani Mursu, tyngdlyftning
19 januari 2021: Carl-Johan Alm, friidrott
12 januari 2021: Malin Ewerlöf, friidrott
12 januari 2021: Veikko Kontinen, tyngdlyftning
5 januari 2021: Christer Borssén, brottning
5 januari 2021: Birgitta Wåhlin, friidrott
29 december 2020: Niklas Kindåker, cykel
29 december 2020: Jens Olsson, badminton
22 december 2020: Bengt Ring, cykel
22 december 2020: Christina Nordström, friidrott
15 december 2020: Christine Magnusson, badminton
15 december 2020: Sören Tallhem, friidrott
8 december 2020: Christer Garpenborg, friidrott
8 december 2020: Deszö Berecky, brottning
1 december 2020: Bo Johansson, tyngdlyftning
1 december 2020: Lena Möller, friidrott
24 november 2020: Claes Albihn, friidrott
24 november 2020: Örjan Jansson, brottning
17 november 2020: Bob Kasting, simning
17 november 2020: Örjan Hemström, friidrott
10 november 2020: Abbas Asly, brottning
10 november 2020: Nina Persson, friidrott
3 november 2020: Claes Axelsson, brottning
3 november 2020: Annette Tånnander, friidrott
27 oktober 2020: Klas-Åke Björklund, tyngdlyftning
27 oktober 2020: Jonas Röjdmark, friidrott
20 oktober 2020: Taina Ståhl, friidrott
20 oktober 2020: Roger Öberg, brottning
13 oktober 2020: Anette Westerberg, friidrott
13 oktober 2020: Göran Johansson, brottning
6 oktober 2020: Lennart Westerberg, varpa
6 oktober 2020: Gunilla Andrén, friidrott
29 september 2020: Jan-Ove Waldner, bordtennis
29 september 2020: Parviz Khosravi, brottning
22 september 2020: Kent Andersson, brottning
22 september 2020: Lars Holmblad, friidrott
15 september 2020: Ulrika Sandmark, simning
15 september 2020: Annelie Wennberg, simning
8 september 2020: Anders Skärvstrand, friidrott.
8 september 2020: Hans Antonsson, brottning.
1 september 2020: Frank Andersson, brottning.
1 september 2020: Anders Hoffström, friidrott.
25 augusti 2020: Sture Johnsson, badminton.
25 augusti 2020: Urban Frändfors, brottning.
18 augusti 2020: Pär Wallin, friidrott.
18 augusti 2020: Börje Konstenius, friidrott.
9 augusti 2020: Sonny Broman, brottning.
9 augusti 2020: Lars-Erik Nilsson, brottning.
4 augusti 2020: Patrik Kjellberg, brottning.
4 augusti 2020: Anders Arrhenius, friidrott.
28 juli 2020: Helena Pihl, friidrott.
28 juli 2020: Alf Källman, skidorientering.
21 juli 2020: Enar Edberg, tyngdlyftning.
21 juli 2020: Björn Hedin, tyngdlyftning.
14 juli 2020: Raimo Pihl, friidrott.
14 juli 2020: Sverker Svensson, friidrott.
7 juli 2020: Kerstin Hamrin, rodd.
7 juli 2020: Marita Neidert, bordtennis.
30 juni 2020: Rick Sylvester, brottning.
30 juni 2020: Karl-Åke Axelsson, brottning.
23 juni 2020: Ingemar Lyshag, tyngdlyftning.
16 juni 2020: Gösta Tegerholm, friidrott.
9 juni 2020: Alvar Röstlund, tyngdlyftning.
9 juni 2020: Harry Dahlgren, tyngdlyftning.
9 juni 2020: Gunnar Bratt, friidrott.

Du kan redan nu läsa om många av dessa Svenska mästare i någon av de 100-årsböcker som Spårvägen tog fram i samband med 100-årsjubileet 2019. Samtliga individuella Svenska mästare i friidrott finns presenterade i De första 100 åren – Spårvägen friidrott 1919 – 2019, och det finns berättelser om många Svenska mästare i övriga idrotter i Spårvägen GoIF 100 år, 1919 – 2019.

Meny