Individuella Svenska mästare

Spårvägens individuella Svenska mästare

Närmare 200 personer har blivit individuella Svenska mästare för Spårvägen. Här presenteras några av alla dessa idrottshjältar. Ambitionen, men inte löftet, är att presentera en individuell SM-guldvinnare varje vecka, helst någon som finns med bland de tio nya, eller snarare gamla, SM-guldvinnarna som presenteras på SM guld nr 1-827.

Hittills presenterade SM-guldvinnare:
24 november 2020: Claes Albihn, friidrott
24 november 2020: Örjan Jansson, brottning
17 november 2020: Bob Kasting, simning
17 november 2020: Örjan Hemström, friidrott
10 november 2020: Abbas Asly, brottning
10 november 2020: Nina Persson, friidrott
3 november 2020: Claes Axelsson, brottning
3 november 2020: Annette Tånnander, friidrott
27 oktober 2020: Klas-Åke Björklund, tyngdlyftning
27 oktober 2020: Jonas Röjdmark, friidrott
20 oktober 2020: Taina Ståhl, friidrott
20 oktober 2020: Roger Öberg, brottning
13 oktober 2020: Anette Westerberg, friidrott
13 oktober 2020: Göran Johansson, brottning
6 oktober 2020: Lennart Westerberg, varpa
6 oktober 2020: Gunilla Andrén, friidrott
29 september 2020: Jan-Ove Waldner, bordtennis
29 september 2020: Parviz Khosravi, brottning
22 september 2020: Kent Andersson, brottning
22 september 2020: Lars Holmblad, friidrott
15 september 2020: Ulrika Sandmark, simning
15 september 2020: Annelie Wennberg, simning
8 september 2020: Anders Skärvstrand, friidrott.
8 september 2020: Hans Antonsson, brottning.
1 september 2020: Frank Andersson, brottning.
1 september 2020: Anders Hoffström, friidrott.
25 augusti 2020: Sture Johnsson, badminton.
25 augusti 2020: Urban Frändfors, brottning.
18 augusti 2020: Pär Wallin, friidrott.
18 augusti 2020: Börje Konstenius, friidrott.
9 augusti 2020: Sonny Broman, brottning.
9 augusti 2020: Lars-Erik Nilsson, brottning.
4 augusti 2020: Patrik Kjellberg, brottning.
4 augusti 2020: Anders Arrhenius, friidrott.
28 juli 2020: Helena Pihl, friidrott.
28 juli 2020: Alf Källman, skidorientering.
21 juli 2020: Enar Edberg, tyngdlyftning.
21 juli 2020: Björn Hedin, tyngdlyftning.
14 juli 2020: Raimo Pihl, friidrott.
14 juli 2020: Sverker Svensson, friidrott.
7 juli 2020: Kerstin Hamrin, rodd.
7 juli 2020: Marita Neidert, bordtennis.
30 juni 2020: Rick Sylvester, brottning.
30 juni 2020: Karl-Åke Axelsson, brottning.
23 juni 2020: Ingemar Lyshag, tyngdlyftning.
16 juni 2020: Gösta Tegerholm, friidrott.
9 juni 2020: Alvar Röstlund, tyngdlyftning.
9 juni 2020: Harry Dahlgren, tyngdlyftning.
9 juni 2020: Gunnar Bratt, friidrott.

Du kan redan nu läsa om många av dessa Svenska mästare i någon av de 100-årsböcker som Spårvägen tog fram i samband med 100-årsjubileet 2019. Samtliga individuella Svenska mästare i friidrott finns presenterade i De första 100 åren – Spårvägen friidrott 1919 – 2019, och det finns berättelser om många Svenska mästare i övriga idrotter i Spårvägen GoIF 100 år, 1919 – 2019.

Meny