SM-GULDSIDA

Spårvägen är Sveriges framgångsrikaste idrottsförening

Spårvägen har, till och med september 2020, vunnit 857 SM-guld på seniornivå i av Riksidrottsförbundet sanktionerade SM-tävlingar. Ingen annan klubb har så många SM-guld.

Närmast efter Spårvägen kommer SK Neptun och Örgryte IS med vardera drygt 650 SM-guld.

Här följer hela listan med Spårvägens alla SM-guld
(t o m september 2020):

Friidrott 378
Simning 197
Brottning 125
Tyngdlyftning 84
Bordtennis 42
Badminton 18
Cykel 6
Handboll 3
Tennis 1
Rodd 1
Skidorientering 1
Varpa 1
SUMMA 857

OBS! För att se samtliga SM-guld för en specifik idrottsgren, klicka på idrottsgrenen ovan.

  • SM-GULD

Nedan följer en redovisning av samtliga 857 SM-guld till och med september 2020. Under 2020-talet är siktet inställt på 1000 SM-guld, särklassigt i svensk idrott.

På sidan SM-historik kan du se alla SM-gulden i kronologisk ordning.

Alla SM-guld efter 100-årsjubileet 2019 (från SM-guld nummer 823) är närmare presenterade på sidan SM-jakten.

Anders Holmertz har för Spårvägen vunnit 41 individuella SM-guld, mest av alla spårvägare.

Friidrott

1930: Guld i terräng lag 8 km: Placeringstotal 29. Anders Pettersson (4), Ragnar Borg (5), Elis Gustafsson (8), Nils Holmén (12).
1931: Guld i terräng lag 8 km: Placeringstotal 40. Nils Hedström (7), Nils Holmén (8), Anders Pettersson (12), Ragnar Borg (13).
1942: Guld på 10 000 m: Gösta Pettersson (Tegerholm) 30.29,8.
1942: Guld på 8 km terräng: Gunnar Bratt.
1942: Guld i terräng lag 8 km: Placeringstotal 7. Gunnar Bratt (1), Gösta Östbrink (2), Gösta Pettersson (Tegerholm) (4).
1943: Guld på 10 000 m: Gunnar Bratt 30.56,6.
1943: Guld på 8 km terräng: Gunnar Bratt.
1944: Guld i 10 000 m lag: 1.34.18. Gösta Pettersson (Tegerholm) (2), Gösta Östbrink (3), Gunnar Bratt (5).
1944: Guld i terräng lag 8 km: Placeringstotal 14. Gösta Östbrink (3), Gösta Pettersson (Tegerholm) (4), Gunnar Bratt (7).
1946: Guld på 8 km terräng: Gunnar Bratt.
1946: Guld i terräng lag 8 km: Placeringstotal 22. Gunnar Bratt (1), Gösta Östbrink (9), Sven Rapp (12).
1947: Guld i terräng lag 8 km: Placeringstotal 19. Gunnar Bratt (3), Gösta Tegerholm (4), Sven Rapp (12).
1947: Guld på 25 km: Gösta Tegerholm 1.25.33.
1947: Guld i 10 000 m lag: 1.34.42. Sven Rapp (4), Gösta Tegerholm (5), Gösta Östbrink (8).
1970: Guld i spjut: Raimo Pihl 81,02.
1971: Guld i kula: Anders Arrhenius 18,50.
1972: Guld i terräng 4 km: Börje Konstenius.
1973: Guld på 800 m: Sverker Svensson 1.48,9.
1973: Guld på 4×800 m: Magnus Mared, Bo Stivert, Sverker Svensson och Karl-Erik Råström, 7.34,2.
1974: Guld i spjut: Raimo Pihl 84,76.
1974: Guld i femkamp: Raimo Pihl 3976 p.
1974: Guld på 4×800 m: Hans Bergendorff, Karl-Erik Råström, Magnus Mared och Sverker Svensson, 7.26,74.
1975: Guld på 100 m häck: Helena Pihl 14,02.
1976: Guld i spjut: Raimo Pihl 85,42.
1976: Guld i femkamp: Helena Pihl 4221 p.
1976: Guld i tiokamp: Raimo Pihl 7773 p.
1977: Guld på 5000 m: Pär Wallin 14.10,72.
1977: Guld på 10 000 m: Pär Wallin 28.55,08.
1977: Guld i kula: Anders Arrhenius 19,54.
1977: Guld på 100 m häck: Helena Pihl 14,06.
1978: Guld på 5000 m: Pär Wallin 13.52,22.
1978: Guld på 10 000 m: Pär Wallin 29.09,48.
1978: Guld i kula: Anders Arrhenius 19,80.
1978: Guld i spjut: Raimo Pihl 85,04.
1978: Guld på 100 m häck: Helena Pihl 14,04.
1979: Guld på 5000 m: Pär Wallin 13.49,76.
1979: Guld i kula: Anders Arrhenius 18,97.
1979: Guld i diskus: Lars Holmblad 59,16.
1979: Guld på Lag-SM: Kent Rönn (100 m, 4×100 m), Per-Anders Persson (200 m, 4×100 m), Mikael Norström (400 m), Rauno Koivula (800 m), Pär Wallin (1500 m), Lars Hagström (5000 m), Sten Ander (hinder), Kjell-Christer Fröberg (110 m häck), Johan Lanneborn (400 m häck), Ingemar Nyman (höjd), Lars-Christer Bergman (stav), Anders Hoffström (längd, 4×100 m), Lahcen Sehmi (tresteg), Anders Arrhenius (kula), Lars Holmblad (diskus), Jan Ståhl (slägga), Jari Keihäs (spjut), Jan Almqvist (4×100 m).
1980: Guld på Lag-SM: Kent Rönn (100 m, 4×100 m), Per-Anders Persson (200 m, 4×100 m), Anders Sjölund (400 m), Christer Larsson (800 m), Rauno Koivula (1500 m), Lars Hagström (5000 m), Åke Lantz (hinder), Michael Ericsson (110 m häck), Olle Helldorf (400 m häck), Stefan Fougman (höjd), Lars-Christer Bergman (stav), Anders Hoffström (längd), Lahcen Sehmi (tresteg), Anders Jönsson (Skärvstrand) (kula), Lars Holmblad (diskus), Jan Ståhl (slägga), Jari Keihäs (spjut), Jan Almqvist (4×100 m), Christer Garpenborg (4×100 m).
1981: Guld på 100 m: Christer Garpenborg 10,60.
1981: Guld i längd: Anders Hoffström 7,63.
1981: Guld i längd: Nina Persson 6,05.
1981: Guld på 4×100 m: Christer Garpenborg, Per-Anders Persson, Peter Olin, Kent Rönn 40,84.
1981: Guld på Lag-SM: Christer Garpenborg (100 m, 4×100 m), Kent Rönn (200 m), Håkan Jansson (400 m), Christer Larsson (800 m), Pär Wallin (1500 m), Lars Hagström (5000 m), Åke Lantz (hinder), Kjell-Christer Fröberg (110 m häck), Olle Helldorf (400 m häck), Stefan   Fougman (höjd), Lars-Christer Bergman (stav), Anders Hoffström (längd, 4×100 m), Lahcen Sehmi (tresteg), Anders Jönsson (kula), Stefan Fredriksson (diskus), Jan Ståhl (slägga), Jari Keihäs (spjut), Tommy Persson (4×100 m), Roland Bergman (4×100 m).
1982: Guld i längd: Anders Hoffström 7,61w.
1982: Guld i kula: Anders Jönsson (Skärvstrand) 19,00.
1982: Guld på Lag-SM: Kent Rönn (100 m, 4×100 m), Roland Bergman (200 m, 4×100 m), Håkan Jansson (400 m), Jörgen Wallin (800 m), Pär Wallin (1500 m), Lars Hagström (5000 m), Åke Lantz (hinder), Ola Rydell (110 m häck), Olle Helldorf (400 m häck), Stefan Fougman (höjd), Lars-Christer Bergman (stav), Anders Hoffström (längd, 4×100 m), Lahcen Sehmi (tresteg), Anders Jönsson (Skärvstrand) (kula), Stefan Fredriksson (diskus), Jan Ståhl (slägga), Anders Walther (spjut),  Christer Garpenborg (4×100 m).
1982: Guld på Lag-SM: Pia Engström (100 m, 4×100 m), Ann-Sofie Åberg (200 m, 4×100 m), Nina Persson (400 m, 4×100 m), Carina Persson (800 m), Anette Westerberg (1500 m), Camilla Alm (3000 m), Eva Tillberg (100 m häck), Lena Karlsson (400 m häck), Anette Henriksson (höjd), Karin Sjöö (längd, 4×100 m), Karin Andersson (kula), Bodil Andersson (diskus), Liselotte Paulsén (spjut).
1983: Guld på 100 m: Lena Möller 11,79.
1983: Guld på 4×800 m: Rosita Åström, Carina Persson, Gunilla Andrén, Anette Westerberg 8.50,85.
1984: Guld på 1500 m: Anette Westerberg 4.21,49.
1984: Guld i kula: Anders Jönsson (Skärvstrand) 18,89.
1984: Guld i sjukamp: Annette Tånnander 5972 p.
1984: Guld på 4×100 m: Ann Sääw, Pia Engström, Ann-Sofie Åberg, Lena Möller 46,45.
1984: Guld på 4×800 m: Gunilla Andrén, ChrisTina Frisk-Bengtson, Anette Westerberg, Rosita Åström 8.53,26.
1984: Guld på Lag-SM: Pia Engström (100 m, 200 m, 4×100 m), Rosita Åström (400 m), Gunilla Andrén (800 m), Anette Westerberg (1500 m, 3000 m), Eva Tillberg (100 m häck, 4×100 m), Marie Lindell (400 m häck), Annette Tånnander (höjd, längd), Karin Andersson (kula), Taina Laakso (Ståhl) (diskus), Liselott Engström (spjut), Ann-Sofie Åberg (4×100 m), Ann Sääw (4×100 m).
1985: Guld på 800 m: Gunilla Andrén 2.08.90.
1985: Guld på 4×100 m: Ann-Sofie Åberg, Pia Engström, Ann Sääw, Lena Möller 46,00.
1985: Guld i terräng lag 4 km: Gunilla Andrén (individuell 5:a), ChrisTina Frisk-Bengtson (13), Anette Westerberg (14).
1986: Guld på 100 m: Lena Möller 11,69.
1986: Guld på 1500 m: Gunilla Andrén 4.21,19.
1986: Guld på 10 000 m: Pär Wallin 29.27,74.
1986: Guld i längd: Anders Hoffström 7,74.
1986: Guld i kula: Anders Skärvstrand 18,44.
1986: Guld på 4×100 m: Ann-Sofie Åberg, Pia Engström, Jeanette Bondesson, Lena Möller 46,20.
1986: Guld i terräng lag 4 km: Anette Westerberg (3:a individuellt), Gunilla Andrén (4), Catharina Winberg (15).
1986: Guld på Lag-SM: Jörgen Lundström (100 m, 4×100 m), Magnus Eriksson (200 m, 4×100 m), Anders Sjölund (400 m), Mikael Andersson (800 m), Johan Marmolin (1500 m), Pär Wallin (5000 m), Örjan Hemström (hinder), Magnus Lindström (110 m häck), Stefan Nilsson (400 m häck), Anders Johrén (höjd), Patric Steinwall (stav), Anders Hoffström (längd), Peter Jacobsson (Pons) (tresteg), Anders Skärvstrand (kula), Per Örtman (diskus), Fred Schumacher (slägga), Jari Keihäs (spjut), Leif Granstad (4×100 m), Anders Claesson (4×100 m).
1986: Guld på Lag-SM: Pia Engström (100 m, 4×100 m), Lena Möller (200, 4×100 m), Jeanette Bondesson (400 m), Gunilla Andrén (800 m, 1500 m), Anette Westerberg (3000 m), Eva Tillberg (100 m häck), Marita Hovmark (400 m häck), Christina Nordström (höjd), Annette Tånnander (längd, spjut), Marika Nilsson (kula), Taina Laakso (Ståhl) (kula, diskus), Ann-Sofie Åberg (4×100 m), Sari Härkönen (4×100 m).
1986 inomhus: Guld på 60 m: Lena Möller 7,45.
1986 inomhus: Guld i längd: Anders Hoffström 7,45.
1986 inomhus: Guld i kula: Anders Skärvstrand 18,85.
1987: Guld på 3000 m: Anette Westerberg 9.18,86.
1987: Guld i längd: Anders Hoffström 7,69w.
1987: Guld i diskus: Taina Ståhl 51,12.
1987: Guld på Lag-SM: Johan Lindgren (100 m, 4×100 m), Ronnie Sköld (200 m, 4×100 m), Jari Ketola (400 m, 400 m häck, 4×100 m), Anders Sjölund (800 m), Robert Tollerup (1500 m), Örjan Hemström (5000 m), Mikael Andersson (hinder), Magnus Lindström (110 m häck), Anders Johrén (höjd), Patric Steinwall (stav), Jonas Röjdmark (längd, 4×100 m), Peter Jacobsson (Pons) (tresteg), Anders Skärvstrand (kula), Per Örtman (diskus), Fred Schumacher (slägga), Bengt Axelsson (spjut), Leif Granstad (4×100 m).

 

Malmö 7.7.1987. För tredje gången och för andra året i rad vann Spårvägen dubbelt i Lag-SM, män och kvinnor. Stående fr v Gunilla Andrén, Ronnie Sköld, Lena Möller, Bengt Axelsson, Birigtta Wåhlin, Anette Westerberg, Jari Ketola, Taina Ståhl (Laakso) Annette Tånnander, Lena Borg, Anders Johrén, Magnus Lindström, Marie Lindell, Patric Steinwall, Örjan Hemström, Robert Tollerup, Mikael Andersson. Sittande fr v Jonas Röjdmark, Ann-Sofie Åberg, Camilla Karlberg, Pia Engström, Jeanette Bondesson, Marita Hovmark, Anders Sjölund, Johan Lindgren, Patrik Wallin, Peter Jacobsson (Pons).

 

1987: Guld på Lag-SM: Lena Möller (100 m, 4×100 m), Pia Engström (200, 4×100 m), Marie Lindell (400 m), Gunilla Andrén (800 m), Anette Westerberg (1500 m), Birgitta Wåhlin (3000 m), Annette Tånnander (100 m häck, höjd), Marita Hovmark (400 m häck), Jeanette Bondesson (längd), Marika Nilsson (kula), Taina Ståhl (diskus), Lena Borg (spjut), Ann-Sofie Åberg (4×100 m), Camilla Karlberg (4×100 m).
1987 inomhus: Guld på 60 m: Lena Möller 7,53.
1987 inomhus: Guld i höjd: Christina Nordström 1,86.
1987 inomhus: Guld i längd: Jonas Röjdmark 7,45.
1987 inomhus: Guld i kula: Anders Skärvstrand 17,58.
1988: Guld på 3000 m: Anette Westerberg 9.25,89.
1988: Guld i terräng lag 4 km: Örjan Hemström (individuell 6:a), Ronny Andersson (8), Mikael Erikson (18).
1988: Guld i terräng lag 4 km: Anette Westerberg (individuell 2:a), Birgitta Wåhlin (8), Ylva Bergström (9).
1988 inomhus: Guld på 400 m: Kerstin Göransson 57,5.
1988 inomhus: Guld på 3000 m: Birgitta Wåhlin 9.42,18.
1989: Guld på 1500 m: Anette Westerberg 4.28,73.
1989: Guld på 3000 m: Anette Westerberg 9.26,20.
1989: Guld i höjd: Christina Nordström 1,82.
1989 inomhus: Guld på 1500 m: Mikael Andersson 3.52,49.
1989 inomhus: Guld på 3000 m: Örjan Hemström 8.23,45.
1990: Guld på 110 m häck: Claes Albihn 14,10.
1990: Guld på 12 km terräng: Örjan Hemström.
1990: Guld i terräng lag 12 km: Örjan Hemström (individuell 1:a), Pär Wallin (7), Benny Nilsson (29).
1990: Guld på Lag-SM: Claes Albihn (100 m, 110 m häck, 4×100 m), Ronnie Sköld (200 m, tresteg, 4×100 m), Thomas Johansson (400 m), Mikael Andersson (800 m), Örjan Hemström (1500 m), Pär Wallin (5000 m), Jonny Petrén (hinder), Claes Wallberg (400 m häck), Mattias Jergmar (höjd), Carl-Johan Alm (stav), Jonas Röjdmark (längd), Kent Larsson (kula, diskus), Jan Ståhl (slägga), Douglas Carlsson (spjut), Jari Virtanen (4×100 m), Anders Claesson (4×100 m).
1991: Guld i kula: Sören Tallhem 19,86.
1991 inomhus: Guld i kula: Sören Tallhem 18,90.
1992: Guld på 800 m: Malin Ewerlöf 2.05,36.
1992: Guld på 1500 m: Malin Ewerlöf 4.18,91.
1992: Guld i stav: Carl-Johan Alm 5,18.
1992: Guld i kula: Sören Tallhem 19,63.
1992: Guld i terräng lag 12 km: Örjan Hemström (individuell 2:a), Erik Forsgren (6), Mehmet Abbeholm (15).
1992: Guld på Lag-SM: Lennart Westermark (100 m, 4×100 m), Claes Albihn (200 m, 110 m häck, 4×100 m), Thomas Johansson (400 m), Per Synnerman (800 m), Johan Marmolin (1500 m), Mustapha Nadour (5000 m), Jonny Petrén (hinder), Konstantin Koutalas (400 m häck), Hans Eriksson (höjd), Carl-Johan Alm (stav), Ronnie Sköld (längd, tresteg, 4×100 m), Kent Larsson (kula), Sören Tallhem (diskus, slägga), Douglas Carlsson (spjut), Jari Ketola (4×100 m).
1992 inomhus: Guld på 800 m: Malin Ewerlöf 2.07,13.
1992 inomhus: Guld på 1500 m: Malin Ewerlöf 4.18,47.
1992 inomhus: Guld på 60 m häck: Claes Albihn 7,76.
1992 inomhus: Guld i stav: Carl-Johan Alm 5,32.
1992 inomhus: Guld i kula: Sören Tallhem 20,07.
1993: Guld i kula: Kent Larsson 20,03.
1993: Guld i terräng 4 km: Malin Ewerlöf.
1993 inomhus: Guld på 400 m: Åsa Carlsson 54,19.
1993 inomhus: Guld i stav: Carl-Johan Alm 5,42.
1994: Guld på maraton: Anders Szalkai 2.16.02.
1994: Guld i höjd: Patrick Thavelin 2,17.
1994: Guld i kula: Sören Tallhem 18,88.
1994: Guld i terräng 4 km: Malin Ewerlöf.
1994: Guld i terräng lag 12 km: Idris Ibrahim (individuell 2:a), Mustapha Nadour (4), Toby Tanser (14).
1994: Guld på Lag-SM: Lennart Westermark (100 m), Klas Ringdahl (200 m, 4×100 m), Konstantin Koutalas (400 m, 400 m häck), Peter Carlsson (800 m), Sven Johansson (1500 m), Toby Tanser (5000 m), Jonny Petrén (3000 m hinder), Claes Albihn (110 m häck, 4×100 m), Patrick Thavelin (höjd), Ronnie Sköld (längd, 4×100 m), Carl-Johan Alm (stav), Patrik Keskitalo (tresteg), Kent Larsson (kula, diskus), Sören Tallhem (slägga), Thomas Sandström (spjut), Henrik Värendh (4×100 m).
1995: Guld på 800 m: Malin Ewerlöf 2.01,91.
1995: Guld på 1500 m: Patrik Johansson 3.45,86.
1995: Guld på 3000 m hinder: Jonny Petrén 8.48,67.
1995: Guld på 110 m häck: Claes Albihn 13,61.
1995: Guld på 400 m häck: Åsa Carlsson 57,00.
1995: Guld i stav: Carl-Johan Alm 5,36.
1995: Guld i kula: Kent Larsson 18,82.
1995: Guld i terräng lag 12 km: Mustapha Nadour (individuell 2:a), Idris Ibrahim (3), Toby Tanser (6).
1995: Guld på 4×400 m: Victoria Ljungberg, MalinEwerlöf, Marika Johansson, Åsa Carlsson 3.44,35.
1995: Guld på 4×1500 m: Peter Carlsson, Per Synnerman, Jonny Petrén, Johnny Jönsson 15.36,96.
1995: Guld på Lag-SM: Henrik Värendh (100 m), Klas Ringdahl (200 m, 4×100 m), Konstantin Koutalas (400 m, 400 m häck), Patrik Johansson (800 m), Johnny Jönsson (1500 m), Toby Tanser (5000 m), Tim Readwin (3000 m hinder), Claes Albihn (110 m häck, 4×100 m), Kalle Josephsson (höjd), Carl-Johan Alm (stav), Jonas Röjdmark (längd), Patrik Keskitalo (tresteg), Kent Larsson (kula), Savvas Panavoglou (diskus), Sören Tallhem (slägga), Thomas Sandström (spjut), Jari Ketola (4×100 m), Ronnie Sköld (4×100 m).
1995 inomhus: Guld på 200 m: Marika Johansson 24,06.
1995 inomhus: Guld på 400 m: Åsa Carlsson 55,94.
1996: Guld på 800 m: Malin Ewerlöf 2.04,75.
1996: Guld på 1500 m: Patrik Johansson 3.57,42.
1996: Guld på 1500 m: Malin Ewerlöf 4.17,42.
1996: Guld på 110 m häck: Claes Albihn 13,83.
1996: Guld på maraton: Anders Szalkai 2.15.53.
1996: Guld i terräng 12 km: Idris Ibrahim.
1996: Guld på 4×400 m: Feyisayo Omonojo, Malin Ewerlöf, Kerstin Carlsson, Åsa Carlsson 3.45,68.
1996: Guld på 4×800 m: Ingela Hermansson, Kerstin Carlsson, Rebecca Ringström, Malin Ewerlöf 8.49,91.
1996: Guld på 4×1500 m: Johnny Jönsson, Patrik Johansson, Jonny Petrén, Per Synnerman 15.28,00.
1996 inomhus: Guld på 400 m: Åsa Carlsson 55,5m.
1996 inomhus: Guld i höjd: Patrick Thavelin 2,22.
1997: Guld på 800 m: Malin Ewerlöf 2.02,92.
1997: Guld på 1500 m: Patrik Johansson 3.45,19.
1997: Guld på 1500 m: Malin Ewerlöf 4.12,54.
1997: Guld på maraton: Anders Szalkai 2.19,17.
1997: Guld i kula: Sören Tallhem 19,00.
1997: Guld på 4×800 m: Louise Wenngren (Sandberg), Johanna Jelving, Kerstin Carlsson, Malin Ewerlöf 8.48,97.
1997: Guld på 4×1500 m: Frewengel Habtom, Per Synnerman, Johnny Jönsson, Patrik Johansson 15.35,01.
1997: Guld på Lag-SM: Mathias Krigh (100 m, 4×100 m), Klas Ringdahl (200 m, tresteg, 4×100 m), Konstantin Koutalas (400 m, 400 m häck), Patrik Johansson (800 m), Johnny Jönsson (1500 m), Mattias Persson (5000 m), Per Synnerman (3000 m hinder), Henrik Värendh (110 m häck, 4×100 m), Patrick Thavelin (höjd), Carl-Johan Alm (stav), Fotios Makrostergios (längd), Sören Tallhem (kula, slägga), Fredrik Högström (diskus), Thomas Sandström (spjut), Leif Jonsson (4×100 m).
1997 inomhus: Guld på 1500 m: Johnny Jönsson 3.50,30.
1997 inomhus: Guld på 1500 m: Malin Ewerlöf 4.12,79.
1998: Guld på 800 m: Malin Ewerlöf 2.01,77.
1998: Guld på 1500 m: Patrik Johansson 3.54,90
1998: Guld på 1500 m: Malin Ewerlöf 4.09,65.

 

Malin Ewerlöf har flest individuella SM-guld i friidrott av alla spårvägare, 15 utomhus och fyra inomhus. Hon vann utomhus för Spårvägen sex SM-guld på 800 m, fem på 1500 m, tre på fyra km terräng och ett i maraton. Inomhus vann hon tre SM-guld på 1500 m och ett på 800 m. Malin Ewerlöf har flest individuella SM-guld i friidrott av alla spårvägare, 15 utomhus och fyra inomhus. Hon vann utomhus för Spårvägen sex SM-guld på 800 m, fem på 1500 m, tre på fyra km terräng och ett i maraton. Inomhus vann hon tre SM-guld på 1500 m och ett på 800 m.

1998: Guld på maraton: Anders Szalkai 2.16.33.
1998: Guld på maraton: Jennie Åkerberg 2.39.27.
1998: Guld i kula: Sören Tallhem 19,01.
1998 inomhus: Guld på 1500 m: Malin Ewerlöf 4.10,86.
1998 inomhus: Guld på 60 m häck: Henrik Värendh 7,78.
1998 inomhus: Guld i kula: Sören Tallhem 19,36.
1999: Guld på 800 m: Malin Ewerlöf 2.00,68.
1999: Guld på 1500 m: Patrik Johansson 3.53,15.
1999: Guld på 1500 m: Malin Ewerlöf 4.11,24.
1999: Guld i sjukamp: Maria Richtnér 5429 p.
1999: Guld på 4×1500 m: Peter Öhman, Johnny Jönsson, Gustav Svedbrant, Patrik Johansson 15.27,77.
1999 inomhus: Guld på 3000 m: Patrik Johansson 8.02,03.
1999 inomhus: Guld i kula: Sören Tallhem 18,92.
1999 inomhus: Guld i femkamp: Maria Richtnér 3958 p.
2000: Guld på 1500 m: Patrik Johansson 3.44,75.
2000: Guld i sjukamp: Maria Richtnér 5620 p.
2000: Guld i terräng 4 km: Malin Ewerlöf.
2000: Guld i terräng lag 4 km: Malin Ewerlöf (individuell 1:a), Annika Nyberg (12), Jennie Åkerberg (15).
2000: Guld på 4×1500 m: Josef Jaiteh, Samad Masrour, Gustav Svedbrant, Patrik Johansson 15.41,58.
2001: Guld på 5000 m: Henrik Skoog 14.16,47.
2001: Guld på 3000 m hinder: Henrik Skoog 8.39,35.
2001: Guld på maraton: Anders Szalkai 2.18,17.
2001: Guld i terräng 12 km: Mattias Persson.
2001: Guld i terräng lag 12 km: Mattias Persson (individuell 1:a), Anders Szalkai (6), Andreas Carlborg (11).
2001: Guld på 4×1500 m: Gustav Svedbrant, Henrik Skoog, Johnny Jönsson, Patrik Johansson 15.27,61.
2001 inomhus: Guld på 1500 m: Patrik Johansson 3.52,07.
2002: Guld på 5000 m: Henrik Skoog 14.06,04.
2002: Guld i längd: Mattias Sunneborn 7,79.
2002: Guld i tiokamp: Andrus Klaar 7001 p.
2002: Guld på Lag-SM: Henrik Olausson (100 m, 4×100 m), Thomas Nikitin (200 m, 400 m), Jan Olszowy (800 m), Philip Aagaard (1500 m), Peter Öhman (5000 m), Johnny Jönsson (hinder), Henrik Värendh (110 m häck, 4×100 m), Konstantin Koutalas (400 m häck), Andrus Klaar (höjd), Anders Edvinsson (stav), Mattias Sunneborn (längd, tresteg, 4×100 m), Daniel Arrhenius (kula, diskus), David Gustafsson (slägga), Jan Kowalski (spjut), Tom Gatsinzi (4×100 m).
2002 inomhus: Guld i längd: Mattias Sunneborn 7,50.
2002 inomhus: Guld i femkamp: Maria Richtnér 4021 p.
2003: Guld på 1500 m: Patrik Johansson 3.51,08.
2003: Guld i tiokamp: Andrus Klaar 7062 p.
2003: Guld på 4×800 m: Rebecca Ringström-Larsson, Flo Jonsson, Malin Kemi, Louise Sandberg 8.58,74.
2003 inomhus: Guld på 1500 m: Flo Jonsson 4.22,98.
2004: Guld på 1500 m: Flo Jonsson 4.27,08.
2004: Guld på 3000 m hinder: Henrik Skoog 8.38,91.
2004: Guld i diskus: Niklas Arrhenius 56,83.
2004: Guld i terräng 4 km: Henrik Skoog.
2004 inomhus: Guld på 400 m: Thomas Nikitin 48,12.
2005: Guld på maraton: Malin Ewerlöf-Krepp 2.44.43.
2005: Guld i terräng lag 4 km: Henrik Skoog (2), Fredrik Uhrbom (6), Kent Claesson (9).
2005: Guld i terräng lag 4 km: Flo Jonsson (5), Annika Gerner (13), Anja Lindberg (16).
2005: Guld på 3×1500 m: Rebecca Ringström-Larsson, Marlin Brown, Annika Gerner 13.51,68.
2005 inomhus: Guld på 400 m: Thomas Nikitin 48,45.
2005 inomhus: Guld på 1500 m: Flo Jonsson 4.22,67.
2006: Guld på maraton: Kent Claesson 2.22.23.
2006: Guld i diskus: Niklas Arrhenius 60,46.
2006: Guld i terräng 4 km: Henrik Skoog.
2006: Guld i terräng 12 km: Henrik Skoog.
2006: Guld på 4×100 m: Aristide Bamane, Martin Skeppstedt, Mattias Sunneborn, Thomas Nikitin 41,83.
2007: Guld på 400 m: Thomas Nikitin 46,14.
2007: Guld på 10 000 m: Lilian Magnusson 34.32,21.
2007: Guld på maraton: Kent Claesson 2.28.20.
2007: Guld i diskus: Niklas Arrhenius 56,44.
2007: Guld i terräng lag 4 km: Henrik Skoog (3), Philip Aagaard (13), Mats Granström (15).
2007 inomhus: Guld på 400 m: Thomas Nikitin 47,83.
2008: Guld på 400 m: Thomas Nikitin 47,05.
2008: Guld på 400 m häck: Thomas Nikitin 50,91.
2008: Guld på halvmaraton: Henrik Skoog 1.04.36.
2008: Guld i diskus: Leif Arrhenius 58,77.
2009: Guld på 5000 m: Olle Walleräng 13.56,08.
2009: Guld på 400 m häck: Thomas Nikitin 51,42.
2009: Guld i kula: Niklas Arrhenius 17,87.
2009: Guld i terräng lag 4 km: Olle Walleräng (3), Henrik Skoog (4), Fredrik Uhrbom (10).
2009: Guld på 3×1500 m: Lena Örn, Tove Berg, Flo Jonsson 13.53,00.
2009: Guld på Lag-SM: Emil Zail (100 m, 4×100 m), Juan Pettersson (200 m, 4×100 m), Thomas Nikitin (400 m, 400 m häck), Johan Svensson (800 m), Marcus Gustafsson (1500 m), Tobias Lundgren (5000 m), Mattias Karlsson (3000 m hinder), David Fridell (110 m häck), Erik Sikström (höjd), Fredrik Skoglund (stav), Mattias Sunneborn (längd, tresteg, 4×100 m), Daniel Ståhl (kula, diskus), David Gustafsson (slägga), Ingmar Veinberg (spjut), André Drummond (4×100 m).
2009 inomhus: Guld på 200 m: Moa Hjelmer 24,45.
2009 inomhus: Guld på 1500 m: Olle Walleräng 3.45,86.
2009 inomhus: Guld i längd: Erica Jarder 6,09.
2009 inomhus: Guld på 4×200 m: Lisa Rönnkvist, Nuulu Ndiwabene, Gladys Bamane, Moa Hjelmer 1.39,99.
2010: Guld på 800 m: Karim Mohammadi 1.50,47.
2010: Guld på 400 m häck: Thomas Nikitin 51,47.
2010: Guld i kula: Niklas Arrhenius 19,25.
2010: Guld i diskus: Niklas Arrhenius 63,87.
2010: Guld på 3×1500 m: Lena Örn, Elina Johansson, Malin Liljestedt 14.00,61.
2010: Guld i terräng 4 km: Olle Walleräng.
2010: Guld i terräng lag 4 km: Olle Walleräng (1), Fredrik Uhrbom (7), Henrik Skoog (8).
2010 inomhus: Guld på 400 m: Moa Hjelmer 54,97.
2010 inomhus: Guld i kula: Niklas Arrhenius 18,90.
2010 inomhus: Guld på 4×200 m: Anna Sunneborn, Nuulu Ndiwabene, Gladys Bamane, Moa Hjelmer 1.40,83.
2011: Guld på 100 m: Nil de Oliveira 10,65.
2011: Guld på 200 m: Moa Hjelmer 23,16w.
2011: Guld på 400 m: Moa Hjelmer 51,58 (svenskt rekord).
2011: Guld på maraton: Daniel Woldu 2.19.34.
2011: Guld på 100 km: Anders Szalkai 7.44.21.
2011: Guld i kula: Niklas Arrhenius 18,85.
2011: Guld i diskus: Niklas Arrhenius 63,09.
2011: Guld i terräng lag 4 km: Malin Liljestedt (2), Lena Örn (6), Sara Sjökvist (11).
2011: Guld på 4×100 m: Gladys Bamane, Nuulu Ndiwabene, Erica Jarder, Moa Hjelmer 45,82.
2011: Guld på 4×400 m: Mattias Sunneborn, Johan Svensson, Thomas Nikitin, Nil de Oliveira 3.11,95.
2011: Guld på Lag-SM: Nil de Oliveira (100 m, 200 m, 4×100 m), Carl Hedén (400 m), Johan Svensson (800 m), Marcus Gustafsson (1500 m), Fredrik Uhrbom (5000 m), Henrik Jakobsson (hinder), Marvin Tay (110 m häck), Martin Cameron (400 m häck), Erik Sikström (höjd), Erik Thorstensson (stav), Mattias Sunneborn (längd, tresteg, 4×100 m), Niklas Arrhenius (kula, diskus), Leif Arrhenius (slägga), Ingmar Veinberg (spjut),  André Drummond (4×100 m), Carl Armfelt (4×100 m).
2011 inomhus: Guld på 400 m: Nil de Oliveira 47,31.
2011 inomhus: Guld i kula: Niklas Arrhenius 19,03.
2011 inomhus: Guld på 4×200 m: Emil Zail, Thomas Nikitin, Marvin Tay, Nil de Oliveira 1.27,77.
2011 inomhus: Guld på 4×200 m: Anna Sunneborn, Nuulu Ndiwabene, Marie Sönnerfors, Gladys Bamane 1.42,66.
2012: Guld på 100 m: Nil de Oliveira 10,42.
2012: Guld på 100 m: Moa Hjelmer 11,66.
2012: Guld på 200 m: Nil de Oliveira 20,75.
2012: Guld på 200 m: Moa Hjelmer 23,50.
2012: Guld på 800 m: Johan Svensson 1.49,10.
2012: Guld på maraton: Fredrik Uhrbom 2.26.36.
2012: Guld i längd: Erica Jarder 6,46.
2012: Guld i kula: Leif Arrhenius 20,03.
2012: Guld i diskus: Niklas Arrhenius 62,32.
2012: Guld på 4×100 m: André Drummond, Marvin Tay, Mattias Sunneborn, Nil de Oliveira 40,65.
2012: Guld på 4×400 m: Mattias Sunneborn, Johan Svensson, Axel Bergrahm, Nil de Oliveira 3.12,33.
2012: Guld på 4×1500 m: Karim Mohammadi, Henrik Jakobsson, Olle Walleräng, Alexander Holmblad 15.59,53.
2012: Guld på Lag-SM: Nil de Oliveira (100 m, 200 m, 4×100 m), Axel Bergrahm (400 m), Johan Svensson (800 m), Alexander Holmblad (1500 m), Alexander Söderberg (5000 m), Henrik Jakobsson (hinder), Joakim Blaschke (110 m häck), Martin Cameron (400 m häck), Erik   Sikström (höjd), Erik Thorstensson (stav), Mattias Sunneborn (längd, tresteg, 4×100 m), Leif Arrhenius (kula), Niklas Arrhenius (diskus), Elias Håkansson (slägga), Andrus Klaar (spjut),  André Drummond (4×100 m), Julian Gabert (4×100 m).
2012 inomhus: Guld på 400 m: Moa Hjelmer 53,02.
2012 inomhus: Guld på 800 m: Johan Svensson 1.51,89.
2012 inomhus: Guld i längd: Erica Jarder 6,24.
2012 inomhus: Guld i kula: Niklas Arrhenius 19,26.
2012 inomhus: Guld på 4×200 m: André Drummond, Carl Armfelt, Marvin Tay, Nil de Oliveira 1.27,83.
2012 inomhus: Guld på 4×200 m: Marie Sönnerfors, Felicia Berglind, Gladys Bamane, Moa Hjelmer 1.38,25.
2013: Guld på 400 m: Moa Hjelmer 53,68.
2013: Guld i längd: Erica Jarder 6,54w.
2013: Guld i kula: Leif Arrhenius 19,58.
2013: Guld i diskus: Niklas Arrhenius 64,07.
2013: Guld på 4×100 m: André Drummond, Nil de Oliveira, Mattias Sunneborn, Carl Armfelt 40,43.
2013: Guld på 4×400 m: Axel Bergrahm, Johan Svensson, Mattias Sunneborn, Nil de Oliveira 3.13,17.
2013: Guld på 4×800 m: Alexander Holmblad, Daniel Norberg, Karim Mohammadi, Johan Svensson 7.29,49.
2013: Guld på Lag-SM: Nil de Oliveira (100 m, 200 m, 4×100 m), Axel Bergrahm (400 m), Karim Mohammadi (800 m), Alexander Holmblad (1500 m), Marcus Gustafsson (5000 m), Henrik Jakobsson (hinder), Marvin Tay (110 m häck), Martin Cameron (400 m häck), Isak Persson (höjd), Erik Thorstensson (stav), Mattias Sunneborn (längd, tresteg, 4×100 m), Daniel Ståhl (kula), Niklas Arrhenius (diskus), Elias Håkansson (slägga), Joachim Ivarsson (spjut),  André Drummond (4×100 m), Carl Armfelt (4×100 m).
2013 inomhus: Guld på 200 m: Nil de Oliveira 21,14.
2013 inomhus: Guld i längd: Erica Jarder 6,33.
2013 inomhus: Guld i tresteg: Angelica Ström 13,38.
2013 inomhus: Guld i kula: Leif Arrhenius 20,13.
2014: Guld på 100 m: Isabelle Eurenius 12,00.
2014: Guld på 200 m: Nil de Oliveira 20,82.
2014: Guld på maraton: Daniel Woldu
2014: Guld i längd: Erica Jarder 6,65.
2014: Guld i kula: Leif Arrhenius 19,98.
2014: Guld i diskus: Daniel Ståhl 63,69.
2014: Guld i terräng lag 4 km: Alexander Palm (5), John Foitzik (9), Karim Mohammadi (10).
2014: Guld i terräng lag 12 km: Alexander Palm (6), Fredrik Uhrbom (8), John Foitzik (9).
2014: Guld på 4×800 m: Daniel Norberg, John Foitzik, Kalle Berglund, Johan Svensson 7.32,59.
2014: Guld på 4×1500 m: Wille Levay, John Foitzik, Kalle Berglund, Johan Walldén 15.43,19.
2014: Guld på Lag-SM: Nil de Oliveira (100 m, 200 m, 4×100 m), Axel Bergrahm (400 m, 4×100 m), Kalle Berglund (800 m), Johan Walldén (1500 m), Olle Walleräng (5000 m), Robin Leanderson (hinder), Marvin Tay (110 m häck), Martin Cameron (400 m häck), Adam Chiguer (höjd, tresteg), Erik Thorstensson (stav), Alexander Wittlock (längd), Leif Arrhenius (kula), Daniel Ståhl (diskus), Elias Håkansson (slägga), Joachim Ivarsson (spjut), Carl Armfelt (4×100 m), Trausti Stefánsson (4×100 m).
2014 inomhus: Guld på 200 m: Nil de Oliveira 21,18.
2014 inomhus: Guld i kula: Niklas Arrhenius 19,24.
2015: Guld på 1500 m: Kalle Berglund 3.49,93.
2015: Guld i kula: Daniel Ståhl 18,58.
2015: Guld i slägga: Elias Håkansson 71,31.
2015: Guld i terräng lag 8 km: Frida Aspnäs (3), Cecilia Norrbom (5), Anja Tjärdal (12).
2015: Guld på 4×800 m: Joakim Eriksson, Karim Mohammadi, William Levay, Kalle Berglund 7.37,14.
2015: Guld på 4×1500 m: Karim Mohammadi, Olle Walleräng, Kalle Berglund, William Levay 15.47,38.
2015: Guld på Lag-SM: Carl Armfelt (100 m, 200 m, 4×100 m), Trausti Stefánsson (400 m, 4×100 m), Johan Walldén (800 m), William Levay (1500 m), Ebba Tulu Chala (5000 m), Anders Fox (hinder), Marvin Tay (110 m häck), Martin Cameron (400 m häck), Adam Chiguer (höjd, tresteg), Erik Thorstensson (stav, 4×100 m), Alexander Wittlock (längd), Niklas Arrhenius (kula), Daniel Ståhl (diskus), Elias Håkansson (slägga), Joachim Ivarsson (spjut), Truls Axelson (4×100 m).
2015 inomhus: Guld på 200 m: Nil de Oliveira 21,24.
2015 inomhus: Guld på 1500 m: Johan Walldén 3.51,85.
2015 inomhus: Guld i längd: Erica Jarder 6,58.
2015 inomhus: Guld i kula: Leif Arrhenius 18,92.
2015 inomhus: Guld på 4×200 m: Judel Kibondo, Trausti Stefánsson, Marvin Tay, Nil de Oliveira 1.27,84.
2016: Guld på 200 m: Gladys Bamane 24,19.
2016: Guld på 1500 m: Kalle Berglund 3.50,24.
2016: Guld på 10 000 m: Malin Liljestedt 34.54,59.
2016: Guld på 100 m häck: Elin Westerlund 13,42.
2016: Guld i kula: Daniel Ståhl 19,38.
2016: Guld i diskus: Daniel Ståhl 68,72.
2016: Guld i terräng lag 12 km: Olle Walleräng (3), John Foitzik (5), Lars Södergård (10).
2016: Guld på 4×100 m: Gladys Bamane, Isabelle Eurenius, Elin Westerlund, Moa Hjelmer 44,82.
2016: Guld på 4×800 m: Johan Walldén, Johan Svensson, William Levay, Kalle Berglund 7.25,17.
2016: Guld på 4×1500 m: John Foitzik, Johan Walldén, William Levay, Kalle Berglund 15.32,38.
2016: Guld på Lag-SM: Carl Armfelt (100 m, 4×100 m), Chris Brusenback (200 m), Johan Svensson (400 m, 800 m), Rasmus   Bengtsson (1500 m), Jon Cleghorn (5000 m), Daniel Gleimar (hinder), Marvin Tay (110 m häck, 4×100 m), Andreas Almlöf (400 m häck), Otto Brinkman (höjd), Erik Thorstensson (stav), Adam Chiguer (längd, tresteg), Leif Arrhenius (kula, diskus), Elias Håkansson (slägga), Sebastian Ruthström (spjut), Nil de Oliveira (4×100 m), Hamza Kamara (4×100 m).
2016 inomhus: Guld på 400 m: Moa Hjelmer 55,01.
2016 inomhus: Guld på 60 m häck: Elin Westerlund 8,27.
2016 inomhus: Guld i längd: Erica Jarder 6,35.
2016 inomhus: Guld i kula: Leif Arrhenius 19,46.
2017: Guld på 100 m häck: Elin Westerlund 13,72.
2017: Guld på maraton: Mikaela Larsson 2.42.21.
2017: Guld i tresteg: Aina Griksaite 13,70.
2017: Guld i kula: Leif Arrhenius 18,90.
2017: Guld i diskus: Daniel Ståhl 67,80.

Globen 15.1.2018. Daniel Ståhl utses till Sveriges bästa manliga idrottare alla kategorier 2017. Året innehöll ett världsårsbästa i diskus tillika svenskt rekord, 71,29, ett VM-silver med 69,19, bara två centimeter från guldet, och en säsong som är det bästa en spårvägare presterat i friidrott under klubbens 100 första år.

Globen 15.1.2018. Daniel Ståhl utses till Sveriges bästa manliga idrottare alla kategorier 2017. Året innehöll ett världsårsbästa i diskus tillika svenskt rekord, 71,29, ett VM-silver med 69,19, bara två centimeter från guldet, och en säsong som är det bästa en spårvägare presterat i friidrott under klubbens 100 första år.

2017: Guld på 4×100 m: Gladys Bamane, Isabelle Eurenius, Elin Westerlund, Moa Hjelmer 45,82.
2017: Guld på 10 km väg: Robel Fsiha 30.01.
2017: Guld i terräng lag 12 km: John Foitzik (6), John Börjesson (8), Robel Fsiha (9).
2017: Guld på Lag-SM: Gladys Bamane (100 m, 4×100 m), Isabelle Eurenius (200 m, 4×100 m), Moa Hjelmer (400 m), Elina Johansson (800 m), Louise Ringström (1500 m), Cecilia Norrbom (5000 m), Malin Liljestedt (2000 m hinder), Elin Westerlund (100 m häck, 4×100 m), Celina Reichardt (400 m häck), Ylva Engdahl (höjd), Emma Kiviniemi Andersson (stav), Aina Griksaite (längd, tresteg), Jessica Mattson (kula, slägga), Heidi Schmidt (diskus, spjut), Saga Berneryd (4×100 m).
2017 inomhus: Guld på 200 m: Gladys Bamane 23,52.
2017 inomhus: Guld i kula: Daniel Ståhl 19,47.
2017 inomhus: Guld på 4×200 m: Hamza Kamara, Mattias Sunneborn, Trausti Stéfansson, Nil de Oliveira 1.27,64.
2018: Guld på 400 m: Moa Hjelmer 53,92.
2018: Guld på 1500 m: Kalle Berglund 4.00,08.
2018: Guld på 5000 m: Kalle Berglund 14.46,03.
2018: Guld på maraton: Mikaela Larsson 2.40.28.
2018: Guld på 100 m häck: Elin Westerlund 13,51.
2018: Guld i tresteg: Aina Griksaite 13,29.
2018: Guld i kula: Daniel Ståhl 18,78.
2018: Guld i diskus: Daniel Ståhl 69,72.
2018: Guld på 4×100 m: Elin Westerlund, Isabelle Eurenius, Irene Ekelund, Moa Hjelmer 45,46.
2018: Guld på 4×1500 m: Estifanos Faid, Johan Walldén, Emil Danielsson, Kalle Berglund 15.35,15.
2018: Guld i lagterräng 4 km
2018: Guld i lagterräng 12 km
2018 inomhus: Guld på 60 m: Irene Ekelund 7,43.
2018 inomhus: Guld på 400 m: Moa Hjelmer 54,77.
2018 inomhus: Guld på 1500 m: Kalle Berglund 3.43,60.
2018 inomhus: Guld i tresteg: Aina Griksaite 13,16.
2018 inomhus: Guld i kula: Niklas Arrhenius 18,37.
2019 inomhus: Guld på 3000 m: Lisa Havell 9.25,58.
2019 inomhus: Guld på 60 m: Irene Ekelund 7,29.
2019 Guld på halvmaraton: Robel Fshia 1.03.32
2019 Guld på 4×1500 m: Alexander Holmblad, Johan Walldén, Emil Danielsson och Kalle Berglund 15.31,40.
2019 Guld på maraton: Mikaela Larsson 2.36.32.
2019 Guld på 10 km väg: Robel Fshia 29.23.
2019 Guld på Lag-SM: Isabelle Eurenius (100 m, 4×100 m), Moa Hjelmer (200 m, 400 m, 4×100 m), Lisa Havell (800 m), Angelica Strandberg (1500 m, 3000 m hinder), Malin Liljestedt (5000 m), Emma Tuvesson (100 m häck), Johanna Bromark (400 m häck), Amanda Eriksson (höjd), Emma Kiviniemi-Andersson (stav), Aina Griksaite (längd), Annina Stens (tresteg), Sara Lennman (kula), Emma Ljungberg (diskus), Eleni Larsson (slägga), Asdis Hjalmsdottir (spjut), Gladys Bamane (4×100 m), Irene Ekelund (4×100 m).
2019 Guld på 100 m: Irene Ekelund 11,51.
2019 Guld i spjut: Ásdís Hjálmsdottir 57,49.
2019 Guld på 400 m: Moa Hjelmer 54,15.
2019 Guld på 1500 m: Kalle Berglund 3.40,93.
2019 Guld på 100 m häck: Emma Tuvesson 13,76.
2019 Guld i diskus: Daniel Ståhl 69,23.
2019 Guld på 200 m: Irene Ekelund 23,56.
2019 Guld på 4 km terräng-SM: Mohammad Reza.
2019 Guld på 4 km lag terräng-SM: Emil Danielsson, Mohammad Reza och John Foitzik.
2019 Guld på 10 km lag terräng-SM: Mohammad Reza, Archie Casteel, John Foitzik.
2020 Guld inomhus vikt: Elias Håkansson 22,55.
2020 Guld inomhus 200 m: Moa Hjelmer 23,52.
2020 Guld inomhus 400 m: Moa Hjelmer 54,53.
2020 Guld i spjut: Ásdís Hjálmsdóttir Annerud 57,27.
2020 Guld på 400 m: Moa Hjelmer 53,39.
2020 Guld i diskus: Daniel Ståhl 68,74.
2020 Guld på 200 m: Moa Hjelmer 23,47.
2020 Guld på 4×800 m: Ben Musoré, Kalle Berglund, Emil Danielsson och Joakim Andersson 7.34,64.
2020 Guld på 4×1500 m: Mohammad Reza, John Foitzik, Emil Danielsson, Kalle Berglund 15.27,55.

Simning

1972: Långbana 100 m Fjärilsim: Per Berglund
1973: Kortbana 200 m Bröstsim: Jeanette Pettersson
1973: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×200 m Frisim: SKK-Spårvägen
1973: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Medley: SKK-Spårvägen
1973: Långbana 100 m Fjärilsim: Per Berglund
1974: Långbana 100 m Fjärilsim: Bob Casting
1974: Långbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Medley: Spårvägen SF
1981: Kortbana 200 m Fjärilsim: Annelie Wennberg
1982: Kortbana 200 m Fjärilsim: Annelie Wennberg
1983: Kortbana 200 m Fjärilsim: Annelie Wennberg
1983: Långbana 1500 m Frisim: Ulrika Sandmark
1983: Långbana 800 m Frisim: Ulrika Sandmark
1983: Långbana 200 m Fjärilsim: Annelie Wennberg
1985: Långbana 1500 m Frisim: Ulrika Sandmark
1986: Långbana 200 m Fjärilsim: Annelie Wennberg
1991: Kortbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1991: Kortbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1991: Kortbana 200 m Medley: Anders Holmertz
1991: Långbana 100 m Frisim: Anders Holmertz
1991: Långbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1991: Långbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1991: Långbana 1500 m Frisim: Anders Holmertz
1992: Kortbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1992: Kortbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1992: Kortbana 100 m Medley: Anders Holmertz
1992: Kortbana 200 m Medley: Anders Holmertz
1992: Långbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1992: Långbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1993: Kortbana 100 m Frisim: Anders Holmertz
1993: Kortbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1993: Kortbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1993: Kortbana 100 m Medley: Anders Holmertz
1993: Långbana 100 m Frisim: Anders Holmertz
1993: Långbana 100 m Frisim: Louise Jöhncke
1993: Långbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1993: Långbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1993: Långbana 200 m Bröstsim: Fredrik Rosenholm
1993: Långbana 200 m Medley: Anders Holmertz
1993: Långbana Lagkapp, Herrar 4×200 m Frisim: Spårvägen SF
1993: Långbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Medley: Spårvägen SF
1994: Kortbana 100 m Frisim: Anders Holmertz
1994: Kortbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1994: Kortbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1994: Kortbana 200 m Bröstsim: Fredrik Rosenholm
1994: Kortbana 200 m Bröstsim: Lena Eriksson
1994: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Frisim: Spårvägen SF
1994: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×200 m Frisim: Spårvägen SF
1994: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Medley: Spårvägen SF
1994: Långbana 100 m Frisim: Anders Holmertz
1994: Långbana 100 m Frisim: Louise Jöhncke
1994: Långbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1994: Långbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1994: Långbana 100 m Fjärilsim: Louise Jöhncke
1994: Långbana 200 m Bröstsim: Lena Eriksson
1994: Långbana Lagkapp, Damer 4×100 m Frisim: Spårvägen SF
1994: Långbana Lagkapp, Herrar 4×200 m Frisim: Spårvägen SF
1994: Långbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Medley: Spårvägen SF
1994: Långbana Lagkapp, Damer 4×100 m Medley: Spårvägen SF
1995: Kortbana 50 m Frisim: Fredrik Letzer
1995: Kortbana 100 m Frisim: Fredrik Letzer
1995: Kortbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1995: Kortbana 200 m Frisim: Louise Jöhncke
1995: Kortbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1995: Kortbana 200 m Bröstsim: Lena Eriksson
1995: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Frisim: Spårvägen SF
1995: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×200 m Frisim: Spårvägen SF
1995: Kortbana Lagkapp, Damer 4×50 m Medley: Spårvägen SF
1995: Långbana 50 m Frisim: Fredrik Letzer
1995: Långbana 100 m Frisim: Fredrik Letzer
1995: Långbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1995: Långbana 200 m Frisim: Louise Jöhncke
1995: Långbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1995: Långbana 100 m Bröstsim: Stefan Scherling
1995: Långbana 200 m Bröstsim: Fredrik Rosenholm
1995: Långbana 200 m Medley: Anders Holmertz
1995: Långbana Lagkapp, Herrar 4×200 m Frisim: Spårvägen SF
1995: Långbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Medley: Spårvägen SF
1996: Kortbana 100 m Frisim: Anders Holmertz
1996: Kortbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1996: Kortbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1996: Långbana 100 m Frisim: Anders Holmertz
1996: Långbana 200 m Frisim: Anders Holmertz
1996: Långbana 200 m Frisim: Louise Jöhncke
1996: Långbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1996: Långbana 100 m Bröstsim: Lena Eriksson
1996: Långbana 200 m Bröstsim: Fredrik Rosenholm
1996: Långbana 200 m Bröstsim: Lena Eriksson
1996: Långbana 200 m Medley: Anders Holmertz
1996: Långbana Lagkapp, Herrar 4×200 m Frisim: Spårvägen SF
1997: Kortbana 50 m Frisim: Jonas Åkesson
1997: Kortbana 100 m Frisim: Anders Holmertz
1997: Kortbana 400 m Frisim: Anders Holmertz
1997: Kortbana 200 m Bröstsim: Peter Aronsson
1997: Kortbana 200 m Bröstsim: Lena Eriksson
1997: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Frisim: Spårvägen SF
1997: Kortbana Lagkapp, Herrar 4x 50 m Medley: Spårvägen SF
1997: Långbana 200 m Bröstsim: Fredrik Rosenholm
1998: Kortbana 200 m Ryggsim: Tobias Marklund
1998: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Frisim: Spårvägen SF
1998: Kortbana Lagkapp, Herrar 4x 50 m Medley: Spårvägen SF
1998: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Medley: Spårvägen SF
1998: Långbana 200 m Bröstsim: Peter Aronsson
1999: Kortbana 100 m Frisim: Louise Jöhncke
1999: Kortbana Lagkapp, Herrar 4×100 m Frisim: Spårvägen SF
1999: Kortbana Lagkapp, Damer 4×50 m Medley: Spårvägen SF
1999: Långbana 100 m Frisim: Louise Jöhncke
1999: Långbana 200 m Bröstsim: Emma Igelström
2000: Kortbana 50 m Bröstsim: Emma Igelström
2000: Långbana 200 m Bröstsim: Emma Igelström
2001: Kortbana 50 m Bröstsim: Emma Igelström
2001: Kortbana 100 m Bröstsim: Emma Igelström
2002: Kortbana 50 m Bröstsim: Emma Igelström
2002: Kortbana 100 m Bröstsim: Emma Igelström
2002: Kortbana 200 m Bröstsim: Emma Igelström
2002: Långbana 50 m Bröstsim: Emma Igelström
2002: Långbana 100 m Bröstsim: Emma Igelström
2002: Långbana 200 m Bröstsim: Emma Igelström
2002: Långbana 200 m Medley: Emma Igelström
2003: Kortbana 50 m Ryggsim: Emelie Kierkegaard
2003: Kortbana 50 m Bröstsim: Emma Igelström
2003: Kortbana 100 m Bröstsim: Emma Igelström
2003: Kortbana 200 m Bröstsim: Emma Igelström

 

14.3.2013. Emma Igelström har just slagit nytt europarekord på 200 m bröstsim när hon vann SM på 2.19,64. Året innan hade hon satt två världsrekord på dels 50 m bröstsim, dels 100 m bröstsim, båda på kortbana. Emma har vunnit 18 individuella SM-guld för Spårvägen.

 

2003: Långbana 100 m Frisim: Johanna Sjöberg
2003: Långbana 50 m Bröstsim: Emma Igelström
2003: Långbana 100 m Bröstsim: Emma Igelström
2003: Långbana 200 m Bröstsim: Emma Igelström
2004: Kortbana 100 m Frisim: Johanna Sjöberg
2004: Kortbana 100 m Fjärilsim: Johanna Sjöberg
2004: Kortbana 200 m Fjärilsim: Johanna Sjöberg
2004: Långbana 100 m Frisim: Johanna Sjöberg
2005: Kortbana 100 m Fjärilsim: Johanna Sjöberg
2005: Kortbana Lagkapp, Damer 4×50 m Medley (Emelie Kierkegaard, Stina Mittemaier, Johanna Sjöberg, Stina Gardell).: Spårvägen SF
2005: Långbana 100 m Fjärilsim: Johanna Sjöberg
2005: Långbana Lagkapp, Damer 4×100 m Medley (Natasha Sundin, Ida Nilsson, Johanna Sjöberg, Stina Gardell).: Spårvägen SF
2006: Kortbana 200 m Ryggsim: Konstantin Sundin
2006: Kortbana 200 m Medley: Stina Gardell
2006: Långbana 100 m Frisim: Johanna Sjöberg
2006: Långbana Lagkapp, Damer 4×100 m Medley (Anna Åhlin, Ida Nilsson, Sofie Gardell, Johanna Sjöberg).: Spårvägen SF
2007: Kortbana 200 m Medley: Stina Gardell
2007: Långbana 100 m Ryggsim: Konstantin Sundin
2007: Långbana 100 m Ryggsim: Carin Möller
2007: Långbana 200 m Ryggsim: Konstantin Sundin
2007: Långbana 200 m Ryggsim: Carin Möller
2008: Kortbana 100 m Ryggsim: Konstantin Sundin
2008: Kortbana 200 m Medley: Stina Gardell
2008: Långbana 200 m Ryggsim: Carin Möller
2011: Kortbana 50 m Frisim: Stefan Nystrand
2011: Kortbana 50 m Fjäril: Stefan Nystrand
2011: Långbana 400 m Medley: Stina Gardell
2012: Kortbana 50 m Frisim: Stefan Nystrand
2012: Långbana 50 m Frisim: Stefan Nystrand
2012: Långbana 100 m Bröstsim: Petros Katsampanis
2012: Långbana 200 m Bröstsim: Petros Katsampanis
2012: Långbana 400 m Medley: Stina Gardell
2013: Långbana 200 m Medley: Stina Gardell
2013: Långbana 400 m Medley: Stina Gardell
2014: Kortbana 50 m Ryggsim: Michelle Coleman
2014: Kortbana 100 m Ryggsim: Michelle Coleman
2014: Kortbana 200 m Ryggsim: Michelle Coleman
2014: Långbana 100 m Ryggsim: Michelle Coleman
2014: Långbana 200 m Ryggsim: Michelle Coleman
2014: Långbana 400 m Medley: Stina Gardell
2014: Långbana Lagkapp, Damer 4×100 m Medley (Anna Åhlin, Jessica Billquist, Stina Gardell, Michelle Coleman).: Spårvägen SF
2015: Kortbana 400 m Medley: Stina Gardell
2015: Långbana 400 m Medley: Stina Gardell
2016: Kortbana 100 m Frisim: Michelle Coleman
2016: Kortbana 200 m Frisim: Emma Wahlström
2016: Kortbana 100 m Ryggsim: Michelle Coleman
2016: Kortbana Lagkapp, Damer 4×200 m Frisim (Emma Wahlström, Michelle Coleman, Stina Gardell, Emma Sundstedt): Spårvägen SF
2016: Kortbana Lagkapp, Damer 4×100 m Medley (Michelle Coleman, Stina Gardell, Emma Sundstedt, Emma Wahlström): Spårvägen SF
2016: Långbana 100 m Frisim: Michelle Coleman
2016: Långbana 400 m Frisim: Michelle Coleman
2016: Långbana 200 m Ryggsim: Michelle Coleman
2016: Långbana 400 m Medley: Stina Gardell
2016: Långbana Lagkapp, Damer 4×100 m Frisim (Michelle Coleman, Stina Gardell, Emma Wahlström, Emma Sundstedet): Spårvägen SF
2016: Långbana Lagkapp, Damer4x200 m Frisim (Michelle Coleman, Emma Wahlström, Stina Gardell, Emma Sundstedt): Spårvägen SF
2017: Kortbana 1500 m Frisim: Emma Sundstedt
2017: Långbana 1500 m Frisim: Emma Sundstedt
2017: Långbana 100 m Ryggsim: Michelle Coleman
2017: Långbana 200 m Ryggsim: Michelle Coleman
2017: Långbana Lagkapp, Damer 4×100 m Frisim (Michelle Coleman, Emma Sundstedt, Emma Wahlström, Malin Wallén): Spårvägen SF
2017: Långbana Lagkapp, Damer 4×200 m Frism (Emma Sundstedt, Michelle Coleman, Malin Wallén, Emma Wahlström): Spårvägen SF
2018: Kortbana 50 m Frisim: Michelle Coleman
2018: Kortbana 100 m Frisim: Michelle Coleman
2018: Kortbana 50 m Ryggsim: Michelle Coleman
2018: Kortbana 100 m Ryggsim: Michelle Coleman
2019: Långbana 100 m Ryggsim: Michelle Coleman 1.01,36.
2019: Långbana 800 m Frisim: Emma Sundstedt 8.56,63.
2019: Långbana 400 m Frisim: Emma Sundstedt 4.22,85.
2019: Långbana 1500 m Frisim: Emma Sundstedt 17.20,99
2019: Kortbana 200 m Frisim: Robin Hansson 1.45,86.
2019: Kortbana 50 m Frisim: Michelle Coleman 23,59.
2019: Kortbana 100 m Ryggsim: Michelle Coleman 56,98.
2019: Kortbana 200 m Ryggsim: Michelle Coleman 2.04,05.
2019: Kortbana 1500 m Frisim: Isak Eliasson 15.22,84.
2019: Kortbana 100 m Frisim: Michelle Coleman 51,47.
2019: Kortbana 50 m Ryggsim: Michelle Coleman 26,67.

Brottning

1963: Karl-Åke Axelsson, Spårvägens GoIF (Fristil Lättvikt)
1963: Urban Frändfors, Spårvägens GoIF (Fristil Fjädervikt)
1965: Karl-Åke Axelsson, Spårvägens GoIF (Fristil Fjädervikt)
1966: Göran Johansson, Spårvägens GoIF (Fristil Fjädervikt)
1966: Rick Sylvester, Spårvägens GoIF (Fristil Bantamvikt)
1974: Deszö Bereczky, Spårvägens GoIF (Fristil Lättvikt)
1975: Hans Antonsson, Spårvägens GoIF (Fristil Lätt tungvikt)
1975: Lars-Erik Nilsson, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Mellanvikt)
1975: Patrik Kjellberg, Spårvägens GoIF (Fristil Flugvikt)
1975: Spårvägens GoIF (Fristil Lag)
1977: Patrik Kjellberg, Spårvägens GoIF (Fristil Flugvikt)
1978: Abbas Asly, Spårvägens GoIF (Fristil Bantamvikt)
1978: Deszö Bereczky, Spårvägens GoIF (Fristil Lättvikt)
1978: Patrik Kjellberg, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Flugvikt)
1978: Sonny Broman, Spårvägens GoIF (Fristil Lätt flugvikt)
1979: Deszö Bereczky, Spårvägens GoIF (Fristil Lättvikt)
1979: Patrik Kjellberg, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Flugvikt)
1979: Sonny Broman, Spårvägens GoIF (Fristil Flugvikt)
1980: Deszö Bereczky, Spårvägens GoIF (Fristil Lättvikt)
1980: Frank Andersson, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
1980: Frank Andersson, Spårvägens GoIF (Fristil Lätt tungvikt)
1981: Frank Andersson, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Mellanvikt)
1981: Patrik Kjellberg, Spårvägens GoI (Grek Romersk stil Bantamvikt)
1981: Roger Öberg, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
1982: Claes Axelsson, Spårvägens GoIF (Fristil Fjädervikt)
1982: Roger Säll, Spårvägens GoIF (Fristil Bantamvikt)
1982: Sonny Broman, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Bantamvikt)
1983: Kent Andersson, Spårvägens GoIF (Fristil Lätt flugvikt)
1983: Claes Axelsson, Spårvägens GoIF (Fristil Fjädervikt)
1983: Spårvägens GoIF (Fristil Lag)
1984: Claes Axelsson, Spårvägens GoIF (Fristil Fjädervikt)
1984: Kent Andersson, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Lätt flugvikt)
1984: Kent Andersson, Spårvägens GoIF (Fristil Lätt flugvikt)
1984: Parviz Khosravi, Spårvägens GoIF (Fristil Lättvikt)
1984: Spårvägens GoIF (Fristil Lag)
1985: Claes Axelsson, Spårvägens GoIF (Fristil Fjädervikt)
1985: Parviz Khosravi, Spårvägens GoIF (Fristil Lättvikt)
1985: Örjan Jansson, Spårvägens GoIF (Fristil Mellanvikt)
1986: Parviz Khosravi, Spårvägens GoIF (Fristil Lättvikt)
1986: Spårvägens GoIF (Fristil Lag)
1986: Örjan Jansson, Spårvägens GoIF (Fristil Mellanvikt)
1986: Tapio Hiltunen, Spårvägens GoIF (Fristil Lätt Mellanvik)
1987: Frank Andersson, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Mellanvikt)
1987: Kent Andersson, Spårvägens GoIF (Fristil Flugvikt)
1987: Spårvägens GoIF (Fristil Lag)
1987: Tapio Hiltunen, Spårvägens GoIF (Fristil Mellanvikt)
1988: Kent Andersson, Spårvägens GoIF (Fristil Flugvikt)
1988: Tapio Hiltunen, Spårvägens GoIF (Fristil Mellanvikt)
1990: Per-Olle Lindahl, Spårvägens GoIF (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
1992: Christer Borssén, Spårvägens BK (Fristil Lätt mellanvikt)
1992: Dennis Åbom, Spårvägens BK (Fristil Bantamvikt)
1992: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Weltervikt)
1993: Christer Borssén, Spårvägens BK (Fristil Lätt mellanvikt)
1993: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt mellanvikt)
1994: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt mellanvikt)
1994: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Fristil Mellanvikt)
1994: Spårvägens BK (Fristil Lag)
1995: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt mellanvikt)
1995: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Fristil Mellanvikt)
1995: Sandor Csergö, Spårvägens BK (Fristil Bantamvikt)
1996: Johnny Åbom, Spårvägens BK (Fristil Fjädervikt)
1996: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Mellanvikt)
1996: Roger Lundholm, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lättvikt)
1996: Sandor Csergö, Spårvägens BK (Fristil Bantamvikt)
1997: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Mellanvikt)
1997: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Fristil Lätt tungvikt)
1998: Jimmy Samuelsson, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Fjärdervikt)
1998: Johnny Åbom, Spårvägens BK (Fristil Fjädervikt)
1998: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Mellanvikt)
1998: Mikael Axelsson, Spårvägens BK (Fristil Lätt tungvikt)
1998: Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lag)
1999: Ara Abrahamian, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Weltervikt)
1999: Eddy Bengtsson, Spårvägens BK Fristil Tungvikt)
1999: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Mellanvikt)
1999: Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lag)
2000: Ara Abrahamian, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Weltervikt)
2000: Eddy Bengtsson, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Tungvikt)
2000: Jimmy Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Mellanvikt)
2000: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
2000: Samuel Manukian, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lättvikt)
2000: Lag-SM (Grekisk Romersk stil)
2001: Ara Abrahamian, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Mellanvikt)
2001: Eddy Bengtsson, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Tungvikt)
2001: Jimmy Samuelsson, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lättvikt)
2001: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
2002: Ara Abrahamian, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Mellanvikt)
2002: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
2002: Mohammad Babulfath, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Weltervikt)
2002: Reza Madadi, Spårvägens BK (Fristil Weltervikt)
2003: Ara Abrahamian, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Mellanvikt)
2003: Hamid Mokhtarzadeh, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lättvikt)
2003: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)

 

30.3.2003. SM-final i brottning. Martin Lidberg, t h, tog sitt tolfte raka SM-guld efter att här i finalen besegrat lillebror Jimmy Lidberg (t v). Båda tävlade under hela sina karriärer för Spårvägen.

2003: Mohammad Babulfath, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Weltervikt)
2003: Reza Madadi, Spårvägens BK (Fristil Weltervikt)
2003: Lag-SM (Grekisk Romers stil)
2004: Ida Hellström, Spårvägens BK (55 kg)
2004: Jimmy Samuelsson, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Weltervikt)
2004: Kakhaber Mgrbrisjvilij, Spårvägens BK (Fristil Weltervikt)
2004: Martin Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
2004: Vahan Juharyan, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lättvikt)
2005: Hamid Mokhtarzadeh, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lättvikt)
2005: Jimmy Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
2005: Jimmy Samuelsson, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Weltervikt)
2005: Kakhaber Mgrbrisjvilij, Spårvägens BK (Fristil Weltervikt)
2006: Jimmy Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
2006: Mohammad Babulfath, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Weltervikt)
2007: Theo Thounousidis, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
2008: Ara Abrahamian, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
2008: Jimmy Lidberg, Spårvägens BK (Fristil Tungvikt)
2008: Mohammad Babulfath, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Mellanvikt)
2008: Vahan Juharyan, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lättvikt)
2009: Eddie Svensson, Spårvägens BK (Fristil Lätt tungvikt)
2009: Jimmy Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lätt tungvikt)
2009: Jimmy Samuelsson, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Weltervikt)
2009: Vahan Juharyan, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lättvikt)
2010: Frunze Harutyunyan, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Fjärdervikt)
2010: Jimmy Lidberg, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Tungvikt)
2010: Lag-SM från 2009 (Grekisk Romersk stil)
2012: Frunze Harutunyan, Spårvägens BK (Grek Romersk stil Lättvikt)
2014: Kim Stenberg, Spårvägens BK (Fristil 86 kg)
2014: Vahan Juharyan, Spårvägens BK (Grek Romersk stil 66 kg)
2015: Frunze Harutuynyan, Spårvägens BK (Grek Romersk stil 66 kg)
2016: Abdulaziz Hussein, Spårvägens BK (Grek Romersk stil 59 kg)
2016: Vahan Juharyan, Spårvägen Wrestling (Fristil 70 kg)
2018: Abdullatif Khaivi, Spårvägens BK (Fristil 61 kg)

Tyngdlyftning

1937: 82,5 kg Röstlund, Alvar
1939: +82,5 kg Dahlgren, Harry
1940: 82,5 kg Röstlund, Alvar
1940: +82,5 kg Dahlgren, Harry
1940: +82,5 kg Dahlgren, Harry
1942: +82,5 kg Dahlgren, Harry
1943: +82,5 kg Dahlgren, Harry

Harry Dahlgren, f 14.10.1912, d 19.4.2003, var enligt Spårvägens 50-årsskrift då ”Spårvägens mest kände idrottsman genom tiderna”. Han dominerade tungvikten i Sverige under åren 1939–43. Han noterade svenskt rekord i tvåarmsstöt fyra gånger med nordiskt rekord 1941 på 155 kg.

1961: Lag-SM
1962: Lag-SM
1963: Lag-SM
1965: 60 kg Edberg, Enar
1973: 110 kg Johansson, Bo
1975: 82,5 kg stöt: Hedin, Björn
1976: 52 kg ryck: Kontinen, Veikko
1976: 52 kg stöt: Kontinen, Veikko
1976: 52 kg sammanlagt: Kontinen, Veikko
1976: 75 kg stöt: Mursu, Juhani
1976: 75 kg sammanlagt: Mursu, Juhani
1979: 52 kg ryck: Kontinen, Veikko
1979: 52 kg stöt: Kontinen, Veikko
1979: 52 kg sammanlagt: Kontinen, Veikko
1981: 52 kg stöt: Kontinen, Veikko
1981: 52 kg sammanlagt: Kontinen, Veikko
1982: 52 kg ryck: Kontinen, Veikko
1982: 52 kg stöt: Kontinen, Veikko
1982: 52 kg sammanlagt: Kontinen, Veikko
1983: 52 kg ryck: Kontinen, Veikko
1983: 52 kg stöt: Kontinen, Veikko
1983: 52 kg sammanlagt: Kontinen, Veikko
1986: 82,5 kg ryck: Björklund, Klas-Åke
1986: 82,5 kg sammanlag: Björklund, Klas-Åke
1986: Styrkelyft +90 kg Lakso, Lakso
1987: 82,5 kg ryck: Björklund, Klas-Åke
1987: Styrkelyft +90 kg Ståhl, Taina
1988: Styrkelyft +90 kg Ståhl, Taina
1992: 60 kg ryck: Slimani, Hedi
1999: 62 kg stöt: Nilsson, Per
1999: 62 kg sammanlagt: Nilsson, Per
1999: 69 kg ryck: Larsson/Falkland, Björn
1999: 69 kg stöt: Larsson/Falkland, Björn
1999: 69 kg sammanlagt: Larsson/Falkland, Björn
1999: 105 kg ryck: Karlsson, Stefan
1999: 105 kg stöt: Karlsson, Stefan
1999: 105 kg sammanlagt: Karlsson, Stefan
2000: 69 kg ryck: Larsson/Falkland, Björn
2000: 69 kg stöt: Larsson/Falkland, Björn
2000: 69 kg sammanlagt: Larsson/Falkland, Björn
2000: Lag-SM herrar
2001: 62 kg ryck: Almgren, Thomas
2001: 69 kg ryck: Larsson/Falkland, Björn
2001: 69 kg stöt: Larsson/Falkland, Björn
2001: 69 kg sammanlagt: Larsson/Falkland, Björn
2001: 94 kg ryck: Gyllenhammar, Jim
2001: 94 kg stöt: Gyllenhammar, Jim
2001: 94 kg sammanlagt: Gyllenhammar, Jim
2002: 62 kg ryck: Koivula, Christer
2002: 62 kg stöt: Koivula, Christer
2002: 62 kg sammanlagt: Koivula, Christer
2002: 105 kg stöt: Gyllenhammar, Jim
2002: 105 kg sammanlagt: Gyllenhammar, Jim
2002: 75 kg ryck: Sundström, Stina
2002: 75 kg stöt: Sundström, Stina
2002: 75 kg sammanlagt: Sundström, Stina
2003: 69 kg ryck: Nilsson, Per
2003: 69 kg stöt: Nilsson, Per
2003: 69 kg sammanlagt: Nilsson, Per
2003: +105 kg ryck: Gyllenhammar, Jim
2003: +105 kg stöt: Gyllenhammar, Jim
2003: +105 kg sammanlagt: Gyllenhammar, Jim
2003: 75 kg ryck: Sundström, Stina
2003: 75 kg stöt: Sundström, Stina
2003: 75 kg sammanlagt: Sundström, Stina
2004: +105 kg stöt: Gyllenhammar, Jim
2005: 85 kg ryck: Kraft, Christian
2005: 85 kg stöt: Kraft, Christian
2005: 85 kg sammanlagt: Kraft, Christian
2005: +105 kg ryck: Gyllenhammar, Jim
2005: +105 kg stöt: Gyllenhammar, Jim
2005: +105 kg sammanlagt: Gyllenhammar, Jim
2006: 63 kg ryck: Vellner, Jennie
2014: 75 kg stöt: Cseh, Zita
2014: 75 kg sammanlagt: Cseh, Zita

Bordtennis

1970: Damsingel: Marita Neidert
1970: Damdubbel: Marita Neidert/Eva Johansson
1971: Damdubbel: Marita Neidert/Siv Pettersson
1977: Damdubbel: Marita Neidert/Birgitta Rådberg
1978: Mixeddubbel: Ulf Thorsell/Birgitta Rådberg
1981: Herrsingel: Mikael Appelgren
1981: Herrdubbel: Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner
1982: Herrdubbel: Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Rekord
1982: Damdubbel: Annelie Hernvall/Marie Lindblad, Arlöv
1982: Mixeddubbel: Jan-Ove Waldner/Annelie Hernvall
1983: Herrar lag: Lars Franklin, Kjell Höyheim, Kjell-Åke Waldner, Jan-Ove Waldner
1983: Herrsingel: Jan-Ove Waldner
1983: Herrdubbel: Lars Franklin med Ulf Bengtsson, Söderhamn
1983: Damdubbel: Annelie Hernvall med Marie Lindblad, Arlöv
1983: Mixeddubbel: Jan-Ove Waldner/Annelie Hernvall
1984: Herrar lag: Lars Franklin, Kjell Höyheim, Kjell-Åke Waldner, Jan-Ove Waldner, Johan Fallby
1984: Herrsingel: Jan-Ove Waldner
1984: Damdubbel: Annelie Hernvall/Marie Lindblad, Mölndal
1985: Mixeddubbel: Jan-Ove Waldner/Anelie Hernvall
1986: Herrsingel: Jan-Ove Waldner
1986: Herrdubbel: Jan-Ove Waldner med Erik Lindh, Kungälv
1987: Herrar lag: Lars Franklin, Cladio Cano, Johan Fallby, Göran Wranå
1988: Mixed dubbel: Johan Fallby med Anneli Johansson, Borlänge
1989: Herrsingel: Jan-Ove Waldner
1991: Herrsingel: Jan-Ove Waldner

 

Mikael Appelgren och Jan-Ove Waldner, Spårvägens två riktigt stora bordtennisspelare.

1991: Herrdubbel: Jan-Ove Waldner med Jonny Åkesson, Rekord

1992: Mixed dubbel: Pernilla Pettersson med Johan Fallby, Lyckeby
1993: Damer lag: Pernilla Pettersson, Heléne Gustafsson, Annika Johansson, Christina Casserborg, Pernilla Drevegård
1995: Damdubbel: Pernilla Pettersson/Heléne Gustafsson
1996: Damsingel: Pernilla Pettersson
1996: Damdubbel: Pernilla Pettersson/Heléne Gustafsson
1997: Damsingel: Pernilla Pettersson
2000: Damer lag: Sandra Johansson, Nina Vakkila, Katja Nieminen, Annika Johansson, Helené Gustafsson
2003: Damdubbel: Nina Vakkila/Marie Olsson
2008: Mixeddubbel: Mikael Zöögling/Malin Pettersson
2008: Damdubbel: Malin Pettersson/Sara Rask (Dänningelanda)
2010: Herrsingel: Jan-Ove Waldner
2011: Mixeddubbel: Anthony Tran/Daniela Moskowits
2013: Mixeddubbel: Anthony Tran/Daniela Moskowits (Mälarenergi)
2015: Damsingel: Jennifer Jonsson
2015: Damdubbel: Jennifer Jonsson/Stina Zetterström
2018: Damdubbel: Ellen Holmsten med Matilda Ekholm, Boo

Badminton

1971: Herrsingel: Sture Johnsson
1972: Herrsingel: Sture Johnsson
1972: HerrDubbel: Sture Johnsson
1973: Herrsingel: Sture Johnsson
1973: Damdubbel: Karin Lindquist
1974: Herrsingel: Sture Johnsson
1975: Herrsingel: Sture Johnsson
1977: Herrsingel: Sture Johnsson
1988: Damsingel: Christine Magnusson
1988: Damdubbel: Christine Magnusson
1988: Mixeddubbel: Thomas Kihlström/Christine Magnusson
1989: Damsingel: Christine Magnusson
1989: Damdubbel: Christine Magnusson
1990: Damsingel: Christine Magnusson
1990: Damdubbel: Christine Magnusson

 

Christine Magnusson (senare Gandrup), f 21.11.1964 i Uganda, kom till Sverige 1975. Hon representerade Spårvägen badminton från 1987 till 1992. Hon vann då VM-silver (1991) och VM-brons i dubbel (1989).

1991: Herrsingel: Jens Olsson
1991: Lag
1992: Damsingel: Lim Xiao Qing

Cykel

1989: 180 km linje: Bengt Ring
1991: 180 km linje: Niklas Kindåker
1992: 50 km tempo: Michael ”Roddarn” Andersson
2004: mtb: Fredrik Kessiakoff
2006: mtb: Fredrik Kessiakoff
2015: mtb: Calle Friberg

Handboll

1994: Utomhus-SM: Damer
1995: Utomhus-SM: Damer
1996: Utomhus-SM: Damer

Tennis

1981: Lag-SM

Rodd

1961: Singelsculler: Kerstin Hamrin

Skidorientering

1951: Individuellt: Alf Källman

Varpa

1971: Lennart Westerberg
Meny